BL-döntős a Győr

A Győri Audi ETO KC 26-20-ra legyőzte a Buducnost Podgoricát a Papp László Sportarénában a női kézilabda Bajnokok Ligája budapesti négyes döntőjének első elődöntős mérkőzésén, így a magyar bajnok bejutott a Final Four vasárnapi döntőjébe.

A győriek korábban négy alkalommal (2007, 2008, 2010, 2011) az elődöntőben búcsúztak, háromszor (2009, 2012, 2016) ezüst-, kétszer (2013, 2014) pedig aranyérmet nyertek, vagyis a vasárnapi lesz történetük hatodik BL-döntője.

A Buducnost a 13. elődöntőjét játszotta, és tizedszer nem jutott tovább.

Női kézilabda Bajnokok Ligája, Final Four, elődöntő:

Buducnost Podgorica (montenegrói) – Győri Audi ETO KC (magyar)  26 – 20 (12-9)

Győri gólszerzők: Görbicz 9, Groot 5, Amorim 4, Broch 3, Bódi 2, Tomori, Mörk, Hársfalvi 1-1

„Sziasztok! Szerintem készen vagyunk, de nagyon kell a szurkolásotok. Hajrá, ETO!” – így szólt magyarul a győri drukkerekhez a hangosbeszélőn keresztül Ambros Martín vezetőedző, nem sokkal a kezdés előtt.

Az előző idény BL-ezüstérmesének játéka eleinte valóban azt igazolta, hogy alaposan felkészült az elődöntőre, hiszen remekül védekezett és gyorsan előnybe került (4-1). A szurkolók is remekül teljesítettek, bár némi meglepetésre nem volt telt ház a Papp László Budapest Sportarénában.

A folytatásban a Buducnost is szigorított a védőmunkáján, ennek egyik következményeként a 14. percben Yvette Broch vérző orral hagyta el a pályát, csapata pedig hét percen keresztül nem tudott betalálni. Broch nem sokkal később visszatért és góllal büntette a szabálytalanságot (7-4), de Katarina Bulatovic és a román Cristina Neagu vezérletével tartotta magát az ellenfél. Érdekesség, hogy az első félidőben csak ők ketten szereztek gólt a montenegróiaknál.

Görbicz Anita eredményességének, és csapata hatékony játékának köszönhetően hamarosan ötgólos különbség alakult ki, és bár a hajrában a román játékvezetői páros ítéleteivel is meg kellett küzdeniük a győrieknek, három találatot megőriztek az előnyükből (12-9).

A második félidőt is kiválóan kezdte a magyar együttes (15-9), a Buducnost kilenc perc elteltével – hétméteresből – talált be először. A bírói felfogás a szünet után sem változott, Tomori Zsuzsannát a harmadik kétperces kiállítása miatt elveszítette csapata, amely egyébként kimondottan eredményes volt emberhátrányban.

A játék képe és menete nem változott, a győrieket ezúttal senki és semmi nem tudta kizökkenteni, lendületük egészen a lefújásig tartott, így a tavalyihoz hasonlóan idén is legyőzték az elődöntőben a Buducnost Podgoricát (26-20).

A montenegrói együttes legeredményesebb játékosa Cristina Neagu volt hét góllal.

később:
CSM Bucuresti (román)-Vardar Szkopje (macedón) 38 – 33 (

vasárnap:
a 3. helyért 15.15

döntő 17.45

A Győri Audi ETO KC idei döntője a 15. magyar érdekeltségű finálé lesz a női kézilabda Bajnokok Ligája, illetve elődje, a Bajnokcsapatok Európa Kupája történetében.

Az eddigi mérleg négy győzelem: 1982-ben a Vasas, 1999-ben a Dunaferr, 2013-ban és 2014-ben pedig a Győr ért fel a csúcsra.

A győriek eddig tíz alkalommal játszottak döntőt a nemzetközi porondon: az EHF Kupában négyszer (1999, 2002, 2004, 2005), a KEK-ben egyszer (2006), a BL-ben háromszor (2009, 2012, 2016) veszítettek.

A vasárnapi ellenfél, a macedón Vardar Szkopje a mostanival együtt négy alkalommal szerepelt az elődöntőben, de korábban – az elmúlt három évben – mindig kikapott, és végül bronzéremmel zárt, tehát ez lesz az első BL-döntője.

Az eddigi magyar érdekeltségű BEK-, illetve BL-döntők:

1965: HG Köbenhavn (dán)-Bp. Spartacus 21-16 (első mérkőzés: 14-6, visszavágó: 7-10)
1971: Szpartak Kijev (szovjet)-Ferencvárosi TC 11-9
1978: TSC Berlin (NDK-beli)-Vasas SC 19-14
1979: Szpartak Kijev-Vasas SC 27-26 (13-17 és 14-9)
1982: Vasas SC-Radnicki Beograd (jugoszláv) 50-43 (29-19 és 21-24)
1993: Hypo NÖ (osztrák)-Vasas SC 40-25 (17-14 és 23-11)
1994: Hypo NÖ-Vasas SC 45-39 (20-18 és 25-21)
1999: Dunaferr SE-Krim Ljubljana (szlovén) 51-49 (25-23 és 26-26)
2002: Kometal Szkopje (macedón)-Ferencváros 51-49 (25-27 és 26-22)
2009: Viborg (dán)-Győri ETO KC 50-49 (24-26 és 26-23)
2012: Buducnost Podgorica (montenegrói)-Győr 54-54 (27-29 és 27-25)