Musorujsag
Élő Eredmények

Újra teljes lesz az olimpiai program vívásban

MTI
Tizenöt versenyszámmal bővül a 2020-as, tokiói nyári játékok programja a Nemzetközi Olimpiai Bizottság vezető testületének pénteki döntése nyomán.

A végrehajtó bizottság többek között ahhoz adta hozzájárulását, hogy vívásban mindegyik szakágban legyen csapatverseny, azaz nem szorul ki két szám, mint az utóbbi olimpiákon. Az eddigi rotációs rendszer alapján Tokióban a férfi tőr és a női párbajtőr következett volna.

„Vívók sok generációjának legnagyobb álma vált most valóra – üdvözölte a NOB-vb döntését Aliser Uszmanov elnök, a Nemzetközi Vívó Szövetség honlapján. – Már a legelején, amikor vívóelnök lettem, ezt a célt tűztem ki magam elé. A NOB-döntés a legnagyobb elismerése annak a régóta megnyilvánuló erőfeszítésnek, amellyel a vívást igyekeztünk fejleszteni, a nézők számára követhetőbbé tenni”.

Eldőlt az is, hogy atlétikában a 4×400 méteres vegyesváltó, úszásban a 4×100 méteres vegyesváltó, továbbá a férfi 800 és a női 1500 méteres gyorsúszás bekerül a műsorba. Kajak-kenuban, evezésben, lövészetben, súlyemelésben, vitorlázásban, cselgáncsban és ökölvívásban úgy módosulnak a versenyszámok, illetve a létszámok, hogy a női-férfi egyensúly jobban érvényesül.

Szász Emese (jobbra) a FIE női párbajtőr nagydíjának döntőjében a kolumbiai Bogotában 2017. május 29-én. (Fotó: EPA/Leonardo Munoz) Szász Emese (jobbra) a FIE női párbajtőr nagydíjának döntőjében a kolumbiai Bogotában 2017. május 29-én. (Fotó: EPA/Leonardo Munoz)

A Nemzetközi Atlétikai Szövetség „nagy örömmel” vette tudomásul az új szám programba iktatását, ugyanakkor csalódottságát fejezte ki amiatt, hogy a versenyzői létszám 105 fővel csökken ebben a sportágban. A vegyesváltót – melyben csapatonként két férfi és két női futó lesz – vibráló, fiatalos és izgalmas versenyszámnak nevezte, ugyanakkor emlékeztetett rá, hogy tíz nemzet, illetve a menekültek csapatának többsége csak atlétikában versenyzett Rióban, s többségük szabadkártyával indulhatott, mert a kvalifikációs szintet nem teljesítette.

A Nemzetközi Úszó Szövetség üdvözölte az úszóprogram bővülését, és azt is, hogy kettővel több női vízilabdacsapat indulhat majd, ami ugyanakkor azzal jár együtt, hogy csökken a játékosok létszáma egy-egy válogatotton belül.

Kajak-kenuban – melyben debütálni fog a női kenu -, evezésben, lövészetben, súlyemelésben, vitorlázásban, cselgáncsban és ökölvívásban úgy módosulnak a versenyszámok, illetve a létszámok, hogy a női-férfi egyensúly jobban érvényesül.

Lesz cselgáncsban és íjászatban vegyes csapatverseny, asztaliteniszben vegyespáros, triatlonban vegyesváltó, kosárlabdában programba kerül a 3×3-as változat, BMX-ben freestyle-versenyeket, pályakerékpárban pedig madisont is rendeznek.

A programbővülés ellenére 285-tel csökken a versenyzők száma a rióihoz képest. Az atlétáké mellett legnagyobb mértékben a súlyemelők (-64) és a birkózók (-56) mezőnye szűkül.

Thomas Bach NOB-elnök úgy kommentálta a változásokat, hogy az új versenyszámokkal az olimpia fiatalosabb és városiasabb lesz, továbbá több nőnek jut benne szerep.

A NOB tavaly augusztusban új sportágként a gördeszkázást, a hullámlovaglást, a sportmászást, a karatét és a baseballt/softballt vette fel a 2020-as, tokiói játékok programjába.

További tartalmak