Magyarok a rövid pályás Eb-n: 3 arany és 2 ezüst a második nap mérlege

Újabb 5 érmet nyertek a magyarok a netánjai rövid pályás úszó Európa-bajnokság csütörtöki napján: Cseh László 100 méter pillangón győzött, Hosszú Katinka 100 m háton nyert, míg Verrasztó Dávid 400 m vegyesen lett Eb-győztes. Kapás Boglárka 800 méter gyorson második lett, akárcsak Gyurta Dániel, aki 200 m mellen lett második.

Első magyar érdekeltségű döntőben Gyurta Dániel címvédőként és a szám tavalyi világbajnokaként második lett (2:01.99 p) Marco Koch mögött úgy, hogy végig ebben a pozícióban tempózott. A német úszó mindössze öt századdal maradt el Gyurta 2:00.48 perces világcsúcsától.

Értékelésében elmondta: elégedett a 200 méter mellen megszerzett ezüstéremmel, mert számára most ez volt a legfontosabb: „Nem erre a versenyre voltam kihegyezve, ezt el is mondtam az Eb előtt. Én később akarok csúcsformába kerülni.”

A győztes – és nyáron a normálmedencés világbajnokságon is aranyérmes német Marco Kochhal kapcsolatban annyit jegyzett meg, hogy majdnem másfél másodperccel végzett előtte, „ami azért elég sok”, de mint mondta, a 2:02 percen belüli idő, amit ő ért el, a felkészülésnek ebben a szakaszában jó. „Élete formájában van, én jövőre szeretnék” – utalt befejezésképpen Kochra és a riói olimpiára.

Verrasztó a 400 m vegyes címvédőjeként fokozatosan előrelépve diadalmaskodott (4:02.43 p): a pillangó után harmadik, a hátat követően második, mellről gyorsra fordulva pedig már első volt, s ezt a helyet megőrizte a brit Roberto Pavonival szemben.

Verrasztó Dávid az úszó-világkupa tokiói viadala férfi 400 méteres vegyesúszásának döntőjében a Tokió Tacumi Nemzetközi Uszodaközpontban 2015. október 28-án. (MTI/EPA/Ota Kijosi) Verrasztó Dávid az úszó-világkupa tokiói viadala férfi 400 méteres vegyesúszásának döntőjében a Tokió Tacumi Nemzetközi Uszodaközpontban 2015. október 28-án. (MTI/EPA/Ota Kijosi)

„Egész kulturált időt úsztam” – foglalta össze teljesítményét a 400 méter vegyesen győztes Verrrasztó Dávid, aki szumós kinézetűnek nevezte magát, utalva arra, hogy az elmúlt időszak sok versenye miatt nem úgy edzett az Eb előtt, ahogy szokott. „Próbáltam mellen elmenni, de a brit fiú is jól osztotta be az erejét, tudtam, hogy a végén azért kaparni kell nagyon. Nem tartottam attól, hogy megelőz, de oda kell figyelni, ha valaki éremért úszik az ember mellett” – mondta el.

Katinka meglepődött

Következett az egy napja 400 méter vegyesen is győztes Hosszú, ezúttal háton: a szám világbajnokaként kétséget sem hagyott sikere felől, fokozatosan elhúzva a mezőnytől csapott elsőként a célba (55.42 mp).

Hosszú Katinka a netánjai rövid pályás úszó-Európa-bajnokság női 100 méteres hátúszásának döntőjében 2015. december 3-án. (MTI/EPA/Abir Szultan) Hosszú Katinka a netánjai rövid pályás úszó-Európa-bajnokság női 100 méteres hátúszásának döntőjében 2015. december 3-án. (MTI/EPA/Abir Szultan)

Úszás utáni nyilatkozatában, a mix zónában elmondta: kissé meglepődött azon, hogy a 100 méter hát döntőjében nagy fölénnyel nyert. „Azt hittem, közvetlenül mögöttem egy kicsit jobban fognak úszni. Egész jó időt értem el, de azért nem érzem, hogy olyan gyors lennék, mint Dohában voltam – emlékeztetett a tavalyi rövid pályás világbajnokságra. – Ennek az az oka, hogy nem pihentem rá erre a versenyre. Remélem, ahogy következnek sorban a számok, a sebesség is megjön.”

Jól ünnepelt Cseh

A 30. születésnapját Cseh nemcsak pályafutása 17. rövid pályás Eb-győzelmével ünnepelte, hanem országos csúccsal is. Plagányi Zsolt tanítványa nagy hajrájának köszönhetően győzött végül magabiztosan. Féltávnál még csak hatodik volt, de a hátralévő 50 méteren mindenkit maga mögött hagyott, s 49.33 másodperccel csapott elsőként a célba. Cseh hat tizeddel múlta felül a régi rekordot, melyet a szerda délelőtti selejtezőben ért el.

„Nagyon örülök, hogy én tudtam győzedelmeskedni – nyilatkozott az M4 Sportnak. – A végén voltak kérdések, mert a tábla és az eredményjelző nem működött, de én azért bentről éreztem, hogy elsőként nyúltam be. Ennél szebb születésnapi ajándék nem is lehet.” Cseh a futamot elemezve azt mondta, a kezdés viszonylag jó volt és a második 50 méter is megfelelően sikerült neki.

Kapás a 800 m gyors döntőjében két riválisával együtt haladt 600 méterig, aztán a brit Jazmin Carlin elúszott tőle, így 2010 után ismét ezüstérmet szerzett (8:11.43 p) a rövid pályás Eb-n. Ugyanebben a számban Juhász Adél (8:28.38) nyolcadik lett. Kapás később, kamerák előtt elárulta, jobb időre számított és győzni szeretett volna: „Érzékeltem, hogy jönnek mellettem az ellenfelek, gondoltam is rá, hogy esetleg lassítani kellene, hogy inkább ők húzzanak engem. Annak azért örülök, hogy két olyan ellenféllel küzdöttem nagyot, akik ott lesznek esélyesként az olimpiai döntőben.”

A kontinensviadal második versenynapjának krónikájához tartozik még, hogy a szerdán 400 méter gyorson aranyérmes Bernek Péter kénytelen volt visszalépni a 200 méter gyorstól, mert egy fertőzés következtében végighányta az éjszakát. A BVSC sportolója 1500 méter gyorson sem tudta vállalni a szereplést. A nap folyamán a női 100 méteres gyorsúszás elődöntőjében Molnár Flóra összesítésben 14. lett (54.18 mp).

A magyarok már 102 éremnél tartanak a rövid pályás Eb-k történetében, a mostani kontinensviadalon pedig eddig hetet – öt aranyat és két ezüstöt – szereztek.

Csütörtök: magyar éremzápor