Vk-ezüstöt szerzett Demeter Bence

Ezüstérmet nyert Demeter Bence az öttusázók kecskeméti világkupaversenyén.

A vasárnapi döntőbe további négy magyar jutott be: Kasza Róbert 15., Demeter Gergely 28., Horváth Norbert 33., Harangozó Bence 34. lett.

Az idei első vk-fordulón, Los Angelesben győztes Demeter Bence a 200 méteres úszás után a várakozásnak megfelelően a középmezőny elején állt, a második számban azonban remekül teljesített, a körvívásban a legtöbb – szám szerint 24 – győzelmet aratta, ezzel a második helyre jött fel, egy pontra az ukrán Pavlo Zvedenyuktól.

A lovaglása nem sikerült ugyan jól – két akadályverése és időtúllépése volt -, 17 pontot „otthagyott” a pályán. Ezzel együtt az élre állt, mivel Zvedenyukot kicsengették, nulla ponttal zárt, a jobban lovagló ellenfelei pedig nem tudták ledolgozni hátrányukat.

Demeter előnye ugyanakkor a lövészetekkel megszakított 3200 méteres futás előtt egyetlen másodperc volt az egyiptomi Eszlam Hamaddal szemben és kettő a Rio de Janeiróban olimpiai aranyérmes, kétszeres egyéni világbajnok orosz Alekszandr Leszun előtt. Az egyik legjobb futó, a francia Valentin Prades öt másodpercre követte őt, és végül meg is nyerte a versenyt. Az élcsoportban gyakran változott a sorrend, Prades és Demeter végig az elsők között futott, míg hátrébbról az ukrán Pavlo Timoscsenko egyre jobban felzárkózott. A negyedik körben a francia némileg meglépett, Demeter a Rióban olimpiai ezüstérmes, 2015-ben világbajnok ukrán ellenfelével küzdött, majd mintegy 200 méterre a céltól nagy hajrát nyitott és másodikként futott a célba, egy másodperccel Prades mögött.

„Nagyon elégedett vagyok a teljesítményemmel, bár voltak apróbb hibák. Az utolsó két asszót például jó lett volna megnyerni, meg sajnálom a levert utolsó akadályt, és lövészetben is akadt egy-két bosszantó hiba, de hát öttusában szinte lehetetlen tökéletes versenyt teljesíteni” – mondta az MTI-nek Demeter, hozzátéve, hogy a múlt héten volt egy kis betegsége, ez a futásban érződött, a harmadik körben hiányzott az erőnlét. „A végére megint sikerült összeszednem az erőmet, de most nem volt akkora a hajrá, mint Los Angelesben, ahol nyertem” – folytatta.

Kasza Róbert megnyerte a lovaglást, vívása azonban elmaradt attól, amit korábban már jó néhányszor elért, így nem volt esélye a legjobbak közé kerülésre, akárcsak a fiatalabb döntős magyaroknak.

A hazai élversenyzők közül sérülés miatt hiányzott az egyéniben 2009-ben világbajnok, 2012-ben olimpiai bronzérmes, 2013-ban Európa-bajnok Marosi Ádám.

„Az utolsó világkupaverseny után hirdetek Eb- és vb-csapatot, de az eddigiek alapján Demeter Bence és Kasza Róbert biztos csapattag” – mondta az MTI-nek Martinek János szövetségi kapitány. „Marosi felépülésének időtartama kérdéses, de az biztos, hogy a következő világkupán, Dzonkówban sem tud indulni. A június közepén esedékes országos bajnokság után lesznek véglegesek a csapatok, melyekben mindenképpen számítok a fiatalokra is” – tette hozzá.

1. Valentin Prades (francia) 1464
2. Demeter Bence 1463 (úszás: 2:05.23/300, vívás: 24 győzelem/11 vereség/244 pont, 283 pont, lövészet-futás: 11:04 perc/636 pont)
3. Pavlo Timoscsenko (ukrán) 1461
… 15. Kasza Róbert 1418 (2:02.18/306, 14/21/189, 300, 11:17/623)
…28. Demeter Gergely 1377 (2.05.82/299, 14/21/184, 299, 11:45/595)
…33. Horváth Norbert 1339 (2:01.89/307, 12/23/175, 273, 11:56/584)
34. Harangozó Bence 1253 (2:06.75/297, 11/24/160, 202, 11:46/594)

A nők szombati döntőjében Kovács Sarolta bronzérmes volt, Alekszejev Tamara a kilencedik helyen végzett, Zs. Tóth Anna pedig 31. lett. A vk hétfőn a vegyesváltók versenyével zárul.

A sorozat februárban kezdődött – Demeter Bence győzelmével – Los Angelesben, és jól szerepelt az ötödikként végzett Kasza Róbert is. Márciusban Kairóban találkozott a nemzetközi mezőny, az egyiptomi versenyen Kovács Sarolta lett ötödik, a Fröchlich Tamás, Alekszejev Tamara kettős pedig bronzérmet nyert vegyespárosban.

A kecskeméti fordulót követően a sorozat negyedik viadalát a lengyelországi Drzonkówban rendezik május utolsó hétvégéjén, míg a vk-döntőt június végén a litvániai Druskininkaiban. Az Európa-bajnokságra július közepén Minszkben kerül sor, az év fő versenyére, a világbajnokságra pedig augusztus végén Kairóban.